Produkty Dłutownice CAMS

Dłutownice CAMS

Dłutowanie i dłutownice pionowe CAMS

Dłutowanie jako metoda obróbki skrawaniem odgrywa istotną rolę w produkcji jednostkowej, małoseryjnej i seryjnej. W wielu przypadkach nie ma możliwości zastąpienia dłutowania innymi metodami jak choćby przeciąganiem, czy WEDM. Przeciąganie sprawdza się w produkcji wielkoseryjnej. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów samego przeciągacza jako narzędzia. W przypadku produkcji jednostkowej, małoseryjnej, a także w pewnym zakresie produkcji seryjnej dłutowanie ze względu na koszty stanowi najbardziej ekonomiczną metodę obróbkową. Elektroerozyjne wycinanie drutem (WEDM) cechuje się określonymi wymaganiami technologicznymi oraz czasochłonnością. Dłutaki są narzędziami uniwersalnymi w przeciwieństwie do przeciągaczy, które są opracowywane indywidualnie dla określonego zadania technologicznego.

Możliwość dłutowania na obrabiarkach CNC z wykorzystaniem kinematyki obrabiarki lub dłutownic napędzanych sprawdza się w określonych przypadkach. Wdrożenie dłutownic, takich jak CAMS poszerza zdolności technologiczne. Wyodrębnienie dłutowania na osobne stanowisko z dłutownicą, jako maszyną technologiczną odciąża obrabiarki CNC i wpływa korzystnie na przebieg przygotowywania procesów technologicznych.

Przykłady obróbki dłutowaniem. W części przykładów widoczne ostrze narzędzia.

W dłutowaniu narzędzie wykonuje w cyklu obróbkowym ruch posuwisto-zwrotny (roboczy i powrotny). W ruchu roboczym następuje wejście narzędzia w materiał przedmiotu obrabianego, a w powrotnym wyjście z detalu. Dotychczas dłutowanie uznawano za obróbkę mało wydajną. Jednak współczesny charakter produkcji z wysokim stopniem indywidualizacji produktów, nowoczesne maszyny technologiczne oraz narzędzia doprowadziły do swoistego renesansu dłutowania. Poniżej pokazano przykłady dłutowania na dłutownicach firmy CAMS.

 

Dzięki sterowaniu NC dłutownic CAMS możliwości kształtowania zróżnicowanych powierzchni (wpusty, wielowypusty, zarysy zębów dla przekładni zębatych, powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne, nie tylko o prostej linii tworzącej) są bardzo szerokie co tym bardziej podnosi możliwości tej metody obróbkowej na tle metod alternatywnych. Niewysokie koszty wdrożenia to istotny czynnik, który również przemawia na korzyść dłutowania na dłutownicach CAMS.

Dłutownice pionowe CAMS

Precyzyjna obróbka i elastyczność operacyjna to cechy wbudowane w dłutownice C.A.M.S i wynik lat specjalistycznej wiedzy technicznej i doświadczenia na tym rynku w połączeniu z cennymi sugestiami dotyczącymi ulepszeń od naszych najbardziej wymagających klientów.

Cała nasza gama dłutownic jest dostarczana z elektronicznym podnoszeniem i posuwem narzędzia. Istnieje możliwość wyboru modeli z 1, 2, 3 lub 4 osiami sterowanymi NC, aby jak najlepiej spełnić wymagania produkcyjne.
Nasz elektroniczny stół obrotowy do obróbki od 0 do 1500 pozycji w trybie automatycznym oferuje możliwość obróbki rowków i wielowypustów.

Dostępne modele:

  • 150 1AC
  • 200 1AC-1ACT-2AC-2ACT-2ACTM-3AC
  • 250 1AC-1ACT-2AC-2ACT-2ACTM-3AC-4AC
  • 300 1AC-1ACT-2AC-2ACT-2ACTM-3AC-4AC
  • 350 1AC-1ACT-2AC-2ACT-2ACTM-3AC-4AC
  • 400 2AC-3AC-400(500) 2AC-400(500) 3AC
  • 400E(500) 4AC– 400E 4AC
  • 500 2AC-3AC-500A 2AC-500A 3AC-500A(850) 3AC
  • 500EA 4AC-500E4AC-500EA(850) 4AC
  • 850 4AC

Legenda:

  • 1AC: Zautomatyzowany ruch w płaszczyźnie Y (NC) + 1 oś ręczna (oś X)
  • 1ACT: Zautomatyzowany ruch w płaszczyźnie Y (NC) + Ręcznie regulowany blat obrotowy (ruch w płaszczyźnie A)
  • 2AC: Zautomatyzowany ruch w płaszczyznach Y i X (NC w płaszczyźnie roboczej + na boki)
  • 2ACT: Zautomatyzowany ruch w płaszczyźnie Y (NC) + Zautomatyzowany ruch blatu obrotowego w płaszczyźnie A (NC)
  • 2ACTM: Zautomatyzowany ruch w płaszczyznach Y i X (NC) + Ręcznie regulowany blat obrotowy (Ruch w płaszczyźnie A)
  • 3AC: Zautomatyzowany ruch (NC) w 3 płaszczyznach (Y, X, A)
  • 4AC: Zautomatyzowany ruch (NC) w 4 płaszczyznach (Y, X + Oś blatu A + Oś suwaka Z)

SPECYFIKACJA

  • STRUKTURA MASZYNY: korpus spawany z blach o solidnej grubości, odpowiednio użebrowany i poddany obróbce cieplnej w celu odprężenia.
  • GŁOWICA I SUWAK: wytwarzane ze stopu G30 na bazie niklu. Powierzchnie prowadnic posuwu głowicy są szlifowane i ręcznie wykończone, aby osiągnąć maksymalne dopasowanie do suwaka. Ruch przemienny jest aktywowany przez asynchroniczny silnik z automatycznym hamowaniem oparty na mechanizmie korbowym.
    Regulacja skoku następuje przez ręczne przesunięcie krzywki na kole zamachowym. Głowica odchyla się na 20 stopni w lewo i w prawo, co umożliwia właściwe umiejscowienie rowków stożkowych.
  • PROSTOKĄTNY BLAT w modelach 1AC/2AC: wykonany z żeliwa. Prowadnice zostały oszlifowane i oskrobane. Blat wyposażono w szeroki otwór centralny z myślą o długich wałach.
  • OBROTOWY BLAT w modelach 1ACT/2ACT/2ACTM/3AC/4AC: wykonany z żeliwa, z szerokim otworem centralnym umożliwiającym dłutowanie długich wałów. Zarówno blat obrotowy, jak i jego wspornik zostały oszlifowane i oskrobane. Ruch obrotowy jest aktywowany przez śrubę ślimakową i wieniec zębaty (śruba z oszlifowanej stali węglowej 18NCM5, wieniec z brązu B14). Smarowanie jest automatyczne, prowadnice nie wymagają konserwacji. Ruch obrotowy jest ograniczony pneumatycznie przez system CN.
  • OSIE PODŁUŻNE I POPRZECZNE: ruch blatów roboczych w płaszczyznach obsługiwanych przez system NC opiera się na gwintach tocznych.
  • SMAROWANIE: smarowanie powierzchni ślizgowych jest wymuszane przez zautomatyzowaną pompę z czasomierzem. Przy braku smaru, proces smarowania zostaje wstrzymany i zasygnalizowany.
  • SYSTEM CHŁODZĄCY: obwód zamknięty z elektryczną pompą wirową: Zbiornik na wióry zlokalizowany pod blatem roboczym jest łatwo obsługiwalny.
  • OSŁONA OCHRONNA: wysoce efektywna osłona ze stali i pleksiglasu, otwierana od przodu – załadunek możliwy. Gdy urządzenie pracuje, mikroprzełącznik blokuje drzwi w pozycji zamkniętej – zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dyrektywy maszynowej dotyczącymi bezpieczeństwa.
  • INSTALACJA ELEKTRYCZNA: poszczególne osie są napędzane przez silniki bezszczotkowe, którymi steruje system NC, dzięki czemu operator łatwo może zaprogramować skomplikowane działania. Elektrykę wykonano zgodnie z obowiązującymi standardami.

W modelach: 150 1AC, 200 1AC, 250 1AC, 300 1AC, 3560 1AC, 200 1ACT, 250 1ACT, 300 1ACT, 350 1ACT:  Wstępnie zaprogramowana i posuwista obróbka rowków wzdłużnych oraz podnoszenie narzędzia zsynchronizowane z ruchami stołu.

Po osiągnięciu zaprogramowanej głębokości rowka, maszyna w trybie automatycznym wykonuje szereg suwów wykańczających, a suwak zatrzymuje się w górnym położeniu, a stół detalu automatycznie powraca do pozycji startu cyklu obróbki.

Stół z obrabianym przedmiotem z centralnym otworem przelotowym. Głowica odchylana do 20 ° (w obu kierunkach).
Sterowana inwerterem zmienna bezstopniowa prędkość dłutowania z potencjometrem wbudowanym w panel sterowania.

Maszyna zawiera elektropompę do układu chłodzenia narzędzia oraz tłok napędzany pompą próżniową i układ smarowania wózka.

Dostępne są narzędzia do konserwacji i instrukcja obsługi maszyny.
Maszyna zaprojektowana i wyprodukowana zgodnie z normami i dyrektywami WE.